Vlaanderen integraalwaterbeleid.be

Jan. 26 - Vierde generatie stroomgebiedbeheerplannen in opmaak

De voorbereidingen voor de vierde generatie stroomgebiedbeheerplannen voor 2028-2033 (SGBP4) zijn volop aan de gang. Tegen de zomer van 2026 moet er een ontwerpplan liggen met een ambitieus én haalbaar actieprogramma, dat voldoet aan de verwachtingen van de Europese Commissie en breed gedragen wordt door alle betrokken actoren. In het najaar volgt het openbaar onderzoek.

Doelfasering: een nieuwe aanpak voor behalen goede watertoestand

Oorspronkelijk moesten alle Europese wateren tegen 2015 in een goede toestand zijn. Vlaanderen kreeg, net als andere lidstaten, uitstel tot 2027. Hoewel de waterkwaliteit verbetert, hebben vandaag nog maar weinig waterlichamen een goede watertoestand. Dat komt door het ‘one out, all out’-principe. Pas als alle parameters goed scoren, spreken we van een goede toestand.

Vanaf 2027 laat Europa minder uitzonderingen toe. Vlaanderen schakelt daarom over op doelfasering met tussentijdse minder strenge tussendoelstellingen die we elke zes jaar opnieuw toetsen. Voor elk waterlichaam komen er plandoelstellingen, met het oog op het halen van de uiteindelijke norm tegen 2033, 2039 of later. Vlaanderen moet daarbij een sterke onderbouwing per waterlichaam aan Europa voorleggen.

Maatschappelijk debat: draagvlak creëren

De lat van de Kaderrichtlijn Water ligt hoog. De nieuwe generatie SGBP bouwt verder op eerdere plannen, maar de Europese Commissie vraagt extra inspanningen. Tegelijk merken we dat de doelen steeds moeilijker bereikbaar worden.

Om het maatschappelijk draagvlak voor de plannen te versterken en het engagement te bevorderen, werd medio 2025 een high-level klankbordgroep opgericht met vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties, lokale besturen en de waterketen. Wetenschappelijke experten en de CIW ondersteunen dit proces, onder begeleiding van professor Hans Bruyninckx als opdrachthouder.

Van september 2025 tot het voorjaar 2026 vinden meerdere klankbordmeetings plaats. In 2025 lag de focus op de kennis van het watersysteem en de aanwezige drukken en op een evaluatie van het waterbeleid. In 2026 komen thema’s zoals financiering en maatregelen om de kloof met de Europese doelen te dichten, aan bod. Het traject wordt afgesloten met een eindrapport met conclusies en aanbevelingen uit het maatschappelijk debat.

Naar een gedragen actiekorf

De vierde generatie SGBP vertrekt vanuit het veld: welke acties zijn op het terrein nodig en welke middelen staan daar tegenover? Eind 2025 organiseerden de bekkensecretariaten interactieve workshops om input te verzamelen. Begin 2026 moet dit leiden tot een ambitieuze, maar realistische actiekorf per bekken, afgestemd op lokale noden en aangevuld met Vlaanderen-brede of generieke acties. Ook voor die generieke acties (beleidsplanning, beleidsinstrumenten, regelgeving, onderzoek, …) is intussen een actiekorf uitgewerkt.

Parallel wordt verder gewerkt aan de ondersteunende instrumenten om het effect van de voorgestelde maatregelen in te schatten, en de plandoelstellingen voor 2033 te onderbouwen.  

De ontwerpplannen moeten klaar zijn tegen de zomer 2026.

Vierde generatie stroomgebiedbeheerplannen in opmaak

Integraalwaterbeleid.be is een officiële website van de Vlaamse overheid

De Coördinatiecommissie Integraal Waterbeleid (CIW) is een overlegplatform van de diverse beleidsdomeinen en bestuursniveaus die bij het waterbeleid betrokken zijn. Ook waterbedrijven nemen deel aan het overleg. Deze samenwerking zorgt voor een gecoördineerde en geïntegreerde aanpak van het waterbeleid en waterbeheer in Vlaanderen.