De afgelopen jaren zijn verschillende initiatieven genomen om de waterkwaliteit van de Rivierbeek-Hertsbergebeek en haar zijrivieren te verbeteren, het risico op overstromingen te verminderen, droogte te bestrijden en de waterbeleving te vergroten.
In de kijker

Op 8 november vond in Oostkamp de tweede Dag van de Rivierbeek plaats. Zes jaar na de vorige editie nodigde het bekkensecretariaat van de Brugse Polders alle partners uit voor een update. Welke vorderingen zijn er al gemaakt in het afstroomgebied van de Rivierbeek en de Hertsbergebeek? Op welk vlak is er nog werk aan de winkel? Samen streven we naar één doel: een gezond en robuust watersysteem. De dag bestond uit drie onderdelen: een update door de verschillende partners, interactie in drie 'break-out rooms' en een terreinbezoek.
2020 was het vierde droge jaar op rij. Ook in het bekken van de Brugse Polders ging de droogte opnieuw gepaard met lage waterstanden in de waterlopen en het grondwater, een slechte waterkwaliteit door weinig debiet, toenemende verzilting en de aanwezigheid van toxische blauwalgen.
Eind december 2020 keurde de Vlaamse Regering het landinrichtingsproject voor de Oudlandpolder goed.
Met een zuiveringsgraad van 86% en een rioleringsgraad van 86,5% behoort het bekken van de Brugse Polders in vergelijking met de andere bekkens tot de middenmoot.
In het ontwerp-stroomgebiedbeheerplan 2022-2027 is de Rivierbeek-Hertsbergebeek als aandachtsgebied (klasse 4) aangeduid. Aandachtsgebieden zijn oppervlaktewaterlichamen waar een goede ecologische toestand tegen 2033 haalbaar is of waar na 2033 enkel nog natuurlijk herstel nodig is.
Het Zuidervaartje staat in voor de afwatering van het laaggelegen gebied tussen Brugge en Oostkamp. De voorbije jaren zorgde het Zuidervaartje voor beperkte wateroverlast in de omgeving van Brugge aan het Lappersfortbos en verder stroomafwaarts. Door de weelderige vegetatiegroei en de aanslibbing van de waterloop kan een vlotte waterafvoer niet altijd gegarandeerd worden.

De studiedag 'Waterbalans en verzilting in de kustzone' op 4 april in Bredene kon met meer dan 140 deelnemers op een ruime belangstelling rekenen.

In Bredene vond de plechtige ondertekening plaats van het raamakkoord voor de Oudlandpolder door 20 verschillende partners.
In droge zomers met lage tot zeer lage debieten neemt het zoutgehalte in de (polder)waterlopen toe. Dat kan belangrijke gevolgen hebben voor de landbouw, de drinkwaterproductie en de ecologie.
In juni 2018 kregen de leden van het gebiedsgericht en thematisch overleg (GTO) de eerste resultaten van de studie ‘waterbalans kuststreek’ toegelicht. Het gaat om informatie over het aanbod, het gebruik en de behoefte aan leidingwater voor huishoudens, bedrijven, landbouw en het toerisme. Ook de werkwijze om de waterbalans voor oppervlaktewater te berekenen, werd afgesproken.
Binnen VMM is het waterkwaliteitsmodel Pegase in volle ontwikkeling. Dit model zal als beleidsondersteunend instrument gebruikt worden bij de opmaak van de stroomgebiedbeheerplannen 2022-2027.
Door de aanhoudende droogte dalen de waterpeilen in de waterlopen aanzienlijk. Door de warme temperaturen zelfs tot 1cm per dag. Hierdoor zien we ook het zoutgehalte in de waterlopen stijgen.
Onder voorzitterschap van de gouverneur kwam op 29 mei het bekkenbestuur van de Brugse Polders bijeen. Het aangepaste huishoudelijk reglement en het wateruitvoeringsprogramma werden goedgekeurd. Belangrijke realisaties in 2017 waren de aanleg van verscheidene gecontroleerde overstromingsgebieden oa. binnen het afstroomgebied van de Rivierbeek en de Kerkebeek. Ook ging aandacht uit naar acties en maatregelen voortvloeiende uit de droogteperiode in de zomer 2017, de opvolging en verdere analyse van geleidbaarheidsmetingen in de kustpolders en een plan van aanpak bij droogtecrisis. Daarnaast zijn ook nieuwe pluviale overstromingskaarten in de maak welke afstromend hemelwater in kaart brengen zoals bijvoorbeeld wateroverlast in straten ten gevolge van felle onweders of zomerstormen.
Een jaar lang hebben burgers, verenigingen en de overheid nagedacht over hoe we het overstromingsrisico in Sint-Michiels en Zedelgem kunnen verminderen. Wat hebben die samenkomsten en debatten opgeleverd? Kom langs op de infomarkt op 17 april.
Burgers, organisaties en overheden hebben meer dan 120 ideeën en suggesties geformuleerd om de overstromingsproblematiek in de vallei van de Kerkebeek en haar zijlopen in Zedelgem en Sint-Michiels aan te pakken. Heel wat van die ideeën werden ondertussen al in engagementen omgezet, maar moeten nog verder geconcretiseerd worden.
De polders bestaan door een menselijk ingrijpen in het waterbeheer. Klimaatverandering zal de polders echter flink doen veranderen en dat vraagt een aanpassing van het waterbeheer. Hoe gaan we het waterbeheer in de polders aanpassen aan drogere periodes in de zomer en meer neerslag in de winter?
Het bekkensecretariaat ondersteunt het participatietraject voor de Kerkebeek.
VMM onderzoekt de verzilting van het grondwater in het kust- en poldergebied. Dit kadert in het Europese Topsoil-project.
Ondanks de beperkte neerslag van de afgelopen dagen is het normaal zomerpeil van de waterlopen nog niet hersteld. Het captatieverbod werd dan ook verlengd (www.west-vlaanderen.be/waterschaarste). Bijkomend probleem is het hoge zoutgehalte in het water.
Vanaf 21 juni geldt voor 14 dagen een algemeen captatieverbod uit onbevaarbare waterlopen voor beregening in het bekken van de Brugse Polders, met uitzondering van het gebied van de Nieuwe Polder van Blankenberge en de Oostkustpolder.

Er is een infopunt beschikbaar met een overzicht van alle maatregelen in West-Vlaanderen en een visuele weergave op kaart. De situatie wordt dagelijks opgevolgd en geëvalueerd.
De voorbije droge maanden gaan gepaard met lage tot zeer lage debieten in de waterlopen. Ook de grondwaterstand is uitzonderlijk laag. Dat heeft belangrijke gevolgen voor oa. de landbouw. In het Bekken van de Brugse Polders is er nog geen captatieverbod ingesteld doch het peil van de onbevaarbare waterlopen en de kanalen daalt zienderogen.

De VMM onderzoekt vanaf half juni 2017 de verzilting van het grondwater in het kust-en poldergebied.

De regelgeving rond waterlopen is complex. De provincie Oost-Vlaanderen heeft de essentie ervan gebundeld in een brochure, in begrijpbare taal en met veel illustraties. Je vindt er een antwoord op de belangrijkste vragen die je kan hebben als oeverbewoner. Ook als professioneel kan je heel wat opsteken over hoe om te gaan met waterlopen.
De gouverneur zat op 10 mei de vergadering van het bekkenbestuur van de Brugse Polders voor.

Op 6 januari 2017 ondertekenden het gemeentebestuur van Zedelgem, de stad Brugge, de provincie West-Vlaanderen en de Vlaamse Overheid een charter waarmee ze zich engageren om samen maatregelen te zoeken die het overstromingsrisico verminderen. Het resultaat zal vastgelegd worden in een riviercontract voor de Kerkebeek. Ook het bekkensecretariaat van de Brugse Polders ondersteunt dit project en zet zijn expertise hierbij in.